Különleges beépítésnek lehettünk részesei a napokban, amikor könnyűszerkezetes házba került a központi porszívó rendszer. Érdekes, hogy mennyire nem szokványos a munkamenet a mindennaposnak gondolt téglaházakhoz képest. – Valóban, csupán alkalmanként adódik egy-egy ilyen megbízás, amikor könnyűszerkezetes ház kap központi porszívó rendszert. Ezért úgy gondoltuk, hogy megérdemel a téma egy posztot, pár gondolattal.
Amikor általánosságban gondolunk a házra, a többség szeme előtt egy kisebb-nagyobb téglaház jelenik meg. Érdekes, hogy nekünk magyaroknak mennyire egyértelmű az, hogy a ház téglából épül. Pedig a könnyűszerkezetes házaknak is van piaca, családok ezrei építtetnek vagy vásárolnak ilyen házakat. A könnyűszerkezetes házak jellemzője, hogy fém vagy faváz alkotja a teherhordó rendszert. Az átlagember leginkább az amerikai filmekből ismerheti az ilyen könnyűszerkezetes házakat.
Ha ránézünk egy ilyen otthonra, talán fel sem tűnik a különbség. Ugyanolyan vakolt falakat látunk, laikusok sokszor meg sem tudják különböztetni a megszokott hagyományos házaktól.
A lényeges különbség a szerkezetben van, és kívülről nem látható módon rejtőzik. A könnyűszerkezetes házaknál tégla helyett a vázrendszer rejtőzik a falakban. A vázrendszert kívülről és belülről is burkolják, jellemzően falemezekkel, majd erre kintről vakolat kerül, belülről pedig gipszkarton és festés.
Az ilyen falrendszereknek nem lehet csak úgy nekiesni a vésőkalapáccsal, mert a falban a tartóoszlopok mellett ott a szigetelés, és egyebek közt az elektromos kábelek gyűjtőcsövei. Nyilvánvalóan más szerelési technikát és technológiákat igényelnek. Így talán jogosan merül fel a kérdés a könnyűszerkezetes házakban lakó családoknál: – Vajon nekünk is lehet központi porszívónk? Talán akár utólag is lehetséges a beépítés?
A mellékelt képek a központi porszívó rendszer egy könnyűszerkezetes házba történő beépítése alkalmával készültek. – Annak felújítása során.
Látható, hogy a csőrendszer elvezetései számára a szükséges járatokat minden csőszakasz számára egyedi módon kell megoldani, a fa oszlopokban és vízszintes elemekben áttörések elhelyezésével. Ez aránylag aprólékos munka, s főleg fűrészt, fafúró technikát igényel. Ezt azért érzem fontosnak megemlíteni, mert a tégla és beton megmunkálására alkalmas szerszámokat ebben az esetben többnyire bizony félre kell tenni.
Ugyanakkor, mint látható, a kivitelezés végeredménye nem tér el a téglaházakban alkalmazott gyakorlattól. Itt is a falon vannak a porszívócső csatlakozói. Amikor befejeződnek a felújítási munkálatok, a falak megkapják a végső rétegrendet és utoljára a festést, – a központi porszívó ugyanazzal a kényelemmel szolgál majd, mint a téglából készült házakban.
A kérdésre pedig a válasz, – igen, a könnyűszerkezetes házakba is beszerelhető a központi porszívó rendszer, csupán más beépítési gyakorlatot és szemléletet igényel. A falvésés helyett a falakon és a padló alatt is precíziós szerelés történik, amikor fához illő szerszámokkal dolgozunk.
A kivitelezés folyamata több türelmet kíván, de rákészüléssel, okos szervezéssel csaknem olyan gyorsan megtörténik, mint a téglaházak esetében.
Ha könnyűszerkezet házban lakik családjával, és felmerült a központi porszívó igénye, a ház építési technológiája ne tartsa vissza álmainak megvalósításától. Kérje olyan szakember véleményét, kivitelezését, akinek már van gyakorlata a központi porszívó könnyűszerkezetes házakba történő beépítését illetően!