Építkezőknek! Mikor szereltessünk központi porszívót? Központi porszívó szerelése!
Egy ház építése igen összetett és bonyolult feladat. Nem véletlen, hogy többségünk a kivitelezést szakemberekre bízza. Egy jó építésvezető, azontúl, hogy odafigyel a tökéletességre, a különböző szakmákat is remekül összehangolja. Pontosan tudja, mikor, melyik szakmának kell belépnie az építkezésbe.
A központi porszívó egy picit kilóg ebből a sorból, mert valljuk meg őszintén: még nem kerül minden új építésű házba beépített porszívó rendszer. Ezért, bár sokan ismerik, akad olyan építkezés, ahol újdonságként tekintenek rá, és nem tudják mikor aktuális a központi porszívó szerelése.
A központi porszívó szerelése céljából legideálisabb időpont, amikor szerkezetkész a ház, állnak a falak, elkészültek a válaszfalak, tető került az épületre, és elkészült a vízzáró szigetelés. Ez a fekete tekercses bitumenes vastaglemez GV3, GV4 , amit lánghegesztővel melegítenek és így ragasztják a felületre. A központi porszívó csöveit mindig a vízszigetelést követően helyezzük le, mert a nyílt láng kárt tehet benne.
Vakolás előtt vagy után következzen a központi porszívó szerelése?
Sokszor kérdés, hogy vakolás előtt vagy után időszerű a központi porszívó szerelése?
A válasz nem mindig egyszerű. Ma már nem általános, hogy előbb vakolnak, és azt követően betonozzák az aljzatot. Sokszor találkozunk olyan kivitelezéssel, ahol minden szakág elkészíti az alapszerelését falban, padlóban egyaránt, majd ezt követően a kőműves csapat lebetonozza a padlót. Miután elkészült az aljzatbeton, csak utána vakolják be a falakat.
Véleményünk szerint mindenkinek az a legjobb, ha a lehető legrövidebb ideig kell a padlón, szabadon hagyott csöveket kerülgetni. Ezért azt javasoljuk, hogy a központi porszívó szerelése akkor következzen, ha azt követően rövid időn belül elkészül a padló hőszigetelése és aljzatbetonozása is.
Sokat segít a rendszer kiépítésekor, ha a gépésszel egyeztetve határozzuk meg a porszívó cső nyomvonalát.